Informacje bieżące

Znamy rozstrzygnięcia 10, jubileuszowej edycji wydarzenia „Dyplom Roku 2023” 18.05.2023 07:52

Nagrody Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Architektów za najlepszy dyplom inżynierski w dziedzinie architektury na Wydziale Architektury ZUT wykonanych w 2022 r. otrzymali:

Pani: inż. arch. Kaczmarzewska Daria

za pracę: Krematorium na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie

Promotor: dr inż. arch. Jakub Gołębiewski

Uzasadnienie:

na lokalizację krematorium można było wybrać łatwiejsze miejsce niż Cmentarz Centralny założony w latach 1899–1900, we wschodniej części Gumieniec, według projektu Wilhelma Meyera-Schwartaua, a ostateczny kształt nadał mu Georg Hannig w 1918 r. Lokalizacja bardzo wymagająca, z wartością historyczną i przyrodniczą, bardzo mocno osadzona w życiu większości Szczecinian. Została przez autorkę opracowania potraktowana z szacunkiem i z sukcesem osiągnięto postawiony sobie cel tzn. stworzenia koncepcji wpisującej się w kontekst Cmentarza Centralnego w Szczecinie oraz w postępującą laicyzacje społeczeństwa.

Na uwagę zasługuje minimalistyczna forma, która nie konkuruje i nie naśladuje istniejącej zabudowy – ukazuje czas, w którym została zaprojektowana, szacunek do miejsca, a swoją formą i doborem materiałów podkreśla spokój i ciszę „milczący obiekt”.

 

Pan: inż. arch. Mateusz Nisiewicz

za pracę: Dom opieki długoterminowej na działce nr 3/2 przy ul. Papieża Pawła VI w Szczecinie

Promotor: dr inż. arch. Katarzyna Krasowska

Uzasadnienie:

Tematyka „Domów opieki długoterminowej” to temat licznych badań i analiz architektów, lekarzy, socjologów i psychologów na całym świecie. Jeśli zapada decyzja opracowania domu opieki to, każdy architekt zaczyna od skupienia swojej uwagi na ergonomii osoby starszej często z ograniczoną zdolnością poruszania się oraz od licznych analiz...

Autor opracowania założył wiele rozwiązań architektoniczno-przestrzennych umożliwiających dobre funkcjonowanie osobom ze szczególnymi wymaganiami, poruszył również aspekty ekologiczne wykorzystujące je jako element terapeutyczny. Opracowanie podparte niezbędnymi analizami (a. wysokości, a. widokowa, a. zieleni itd.), ukazuje wytężoną pracę nad układem funkcjonalnym, próbami dostosowania bryły do warunków krajobrazowych oraz co najważniejsze zgłębienie tematyki stworzenia przyjaznego domu dla tych, którzy chcieliby pogodnie i bez troski żyć w wieku dojrzałym.

 

Pani inż. arch. Aleksandra Rękas,

Pani inż arch. Monika Sęk

za pracę: Rewitalizacja terenów nabrzeżnych i projekt waterfrontu na Gocławiu w Szczecinie.

Promotor : dr inż. arch. Olga Gazińska

Uzasadnienie:

Za projekt, który w swoim zakresie szanuje i utrwala skalę dzielnicy Gocław. Gratulacje za nie wprowadzanie udziwnień artystycznych. Uszanowanie istniejącego otoczenia, przestrzeni, panoramy bez wprowadzania tak modnej w urbanistyce wysokiej zabudowy.

 

Nagrodę Szczecińskiego Oddziału SARP, im prof. Leszka T. Dąbrowskiego za najlepszą pracę dyplomową magisterską, otrzymała Pani mgr inż. arch. Katarzyna Lechowska, za pracę „Możliwość wyspy. Centrum edukacyjne urban farmingu w Szczecinie.”, promotor: dr hab. inż. arch. Krzysztof Bizio, prof. ZUT.