Znakomitym prelegentem była dr inż. arch. Iwona Benek - adiunktka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, która specjalizuje się̨ w zagadnieniach projektowania uniwersalnego ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych z zaburzeniami poznawczymi. Współpracuje z Departamentem ds. Dostępności PFRON. Przygotowuje oceny dostępności architektonicznej projektów i robót inwestycji miejskich pod kątem zapewniania dostępności architektonicznej dla Wydziału Dostępności przy Biurze Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy. Prowadzi zajęcia z projektowania uniwersalnego na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Współpracowała m. in. z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa w zakresie opracowania ekspertyzy na temat mieszkalnictwa senioralnego czy ekspertyzy dotyczącej opracowania wytycznych w zakresie dostępności budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych mając na uwadze koncepcję „uniwersalnego projektowania”. Posiada certyfikaty: Koordynator/ Koordynatorka dostępności w organizacji (Fundacja Widzialni). Członkini Zespołu Zarządu Głównego SARP ds. dostępności i projektowania inkluzywnego.
Szkolenie odbyło się w Nowej Dekadencji Szczecińskim Centrum Kultury, uporządkowaliśmy wiedzę na temat: założeń dostępności architektonicznej, standardów i wytycznych z zakresu projektowania uniwersalnego, wytycznych projektowych dla obiektów publicznych i pobytu czasowego. start godzi. 13.00- zakończenie około godz. 15.10
W programie znalazły się:
- Autorski wykład dr inż. arch Iwony Benek z zakresu projektowania uniwersalnego i dostępności w obiektach użyteczności publicznej.
- Zagadnienia z zakresu dostępności światła dziennego w projekcie i jego wpływu na dobrostan użytkowników.
- Przestrzenie sanitarne w obiektach publicznych. Ergonomia, komfort, oszczędności.
- Zwiedzanie Szczecińskiego Centrum Kultury – rozwiązania techniczne budynku.
Szkolenie zorganizowały p. Agnieszka Berens i Magda Lissner z EduArch.