Dr hab. inż. arch. Klara Czyńska, prof. ZUT - nowa Dziekan Wydziału Architektury na kadencję 2024 - 2028. 18.06.2024 12:41

Informujemy, że decyzją rektora-elekta, prof. dr. hab. inż. Arkadiusza Termana, dziekanem Wydziału Architektury na kadencję 2024–2028 zostanie dr hab. inż. arch. Klara Czyńska, prof. ZUT z Katedry Urbanistyki i Planowania Przestrzennego.

Architektka, urbanistka, profesor Uczelni. W 2003 roku ukończyła studia na Politechnice Szczecińskiej z wpisem do złotej księgi absolwentów. Od 20 lat pracuje na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie (wcześniej PS). Doktorat na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w 2007 roku nagrodzony przez Ministra Infrastruktury RP. Habilitację obroniła na WA Politechniki Wrocławskiej w 2020 r. Od kilkunastu lat współorganizuje wystawy artystyczne, dydaktyczne i prezentujące dorobek zawodowy w Galerii Architektów Forma (WA/ZUT). Jest organizatorką warsztatów oraz promotorką kilkudziesięciu dyplomów urbanistycznych, nagradzanych w konkursach krajowych. W latach 2013-2016 była kierownikiem projektu „2TaLL” finansowanego przez polsko-norweski program badawczy. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na kształtowaniu krajobrazu miejskiego, zwłaszcza pod kątem oceny wpływu współczesnej zabudowy wysokiej. Jest liderką lub współautorką licznych opracowań urbanistycznych, dla wielu miast w Polsce w tym Szczecina, Warszawy, Gdańska, Katowic i Torunia. W opracowaniach tych wykorzystuje autorskie metody analiz urbanistycznych oparte o zastosowanie wirtualnego modelu miasta.

Klara Czyńska - Dziekan WA

fot. Kamila Kozioł/ZUT