Informacje bieżące

Atrakcyjne zajęcia terenowe ze studentami z N2 01.06.2023 09:25

W sobotę 27.05.2023 grupa naszych studentów uczestniczących w studiowaniu Architektury w trybie niestacjonarnym (N2) miała możliwość uczestniczenia w terenowych zajęciach dydaktycznych pod przewodnictwem dr inż. arch. Haliny Rutyny.

 

Celem zajęć było:

  1. Przedstawienie historyczno-przestrzennych przemian obecnego pl. Solidarności i jego architektonicznej zabudowy zachodniej pierzei. Grupa z zaciekawieniem zapoznała się z historią nieistniejącego obecnie - bo poddanego rozbiórce w 1962 r. - budynku Koncerthaus wzniesionego w 1884 r. wraz z ciekawym towarzyszącym mu pierwotnym otoczeniem.
  2. Zapoznanie się ze szczegółami zewnętrznej bryły architektonicznej autorstwa biura KWK PROMES arch. Roberta Koniecznego, który znany jest ze śmiałych i wizerunkowych rozwiązań architektonicznych. W tym przypadku autor osobiście podkreśla, że „podczas projektowania uznaliśmy, że budynek filharmonii stanie się ikoną, dlatego postanowiliśmy z naszym muzeum zejść na drugi plan” (źródło: www.kwkpromes.pl/centrum-dialogu-przelomy/12071 - postęp 31.03.2023). Autor wykluczył jakiekolwiek konkurowanie z najnowszą ikoną Szczecina. Dlatego uznał, że najlepiej będzie, jeśli architektura Centrum Dialogu „Przełomy” będzie wynurzała się z ziemi, tworząc rozwiązanie hydrydowe – wspomnienie przedwojennej zwartej zabudowy kwartału mieszkalno-usługowego – który podczas alianckich nalotów  w 1943-44 został zniszczony i jednocześnie tworząc zamknięcie nagrodzonej przestrzeni publicznej z upamiętnieniem tragicznej historii Grudnia’70, bo na tym ploacu stanęły czołgi i doszło do krwawych starć cywili z policją.
  3. Poznanie narracji najnowszej historii Szczecina poprzez aranżację i scenografię wnętrz o nietypowej podwójnej funkcji: muzeum historii a zarazem muzeum sztuki najnowszej – współczesnego oddziału Muzeum Narodowego „Centrum Dialogu Przełomy”. W placówce  oprowadzała nas Pani kierownik Agnieszki Kuchcińskiej – Kurcz, pomysłodawczyni dzieła i negocjatorki z projektantem dzieła arch. Robertem Koniecznym.
  4. Zwiedzanie reprezentacyjnych wnętrz budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza autorstwa Estudio Barozzi Veiga wraz z zapleczem i garderobami złotej Sali symfonicznej. Grupę studentów oprowadziła pracownica filharmonii - pani Iwony Guzior. Nikogo już nie dziwi, że gmach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza już ponad dekadę jest uznany za ikonę Szczecina i po raz kolejny został ten fakt potwierdzony w ostatnich tygodniach przez czytelników Gazety Wyborczej  w plebiscycie Supermiasta i Superregiony 2023 jako najważniejszy wyróżnik miasta!
  5. Zwiedzanie budynku Komendy Zachodniopomorska Policji – przed wojną zwany Prezydium Policji. Neogotycki zespół budynków wzniesiono w latach 1902-1905. Obecnie gmach przy ul. Małopolskiej 47 jest jednym z ciekawszych zabytków dojrzałego historyzmu na Pomorzu, którego formy architektoniczne wyraźnie nawiązują do pełnego i późnego północnoeuropejskiego gotyku. Odnowiony budynek jest jedną z ciekawszych architektonicznych perełek Szczecina. Zwiedzający zobaczyli główny hol gmachu z niedawno odnowionymi  zabytkowymi bogatymi polichromiami, które pokrywają ściany, neogotyckie sklepienia i oprawy otworów drzwiowych i okiennych.

Foto: Halina Rutyna WA