Dyplomowanie


Wyciąg z Procedury Dyplomowania

Kierunki pierwszego i drugiego stopnia Architektura oraz Projektowanie Architektury Wnętrz i Otoczenia na Wydziale Architektury ZUT w Szczecinie.

 

Opiekun pracy dyplomowej
  1. Pracę dyplomową student wykonuje pod kierunkiem uprawnionego nauczyciela akademickiego – promotora/opiekuna pracy.

 

Temat pracy i wybór promotora

  1. Tematy prac dyplomowych formułują i rejestrują w systemie USI (e-Dziekanat) nauczyciele akademiccy posiadający co najmniej stopień doktora inżyniera architekta. Na początku semestru przeddyplomowego propozycję tematu pracy dyplomowej może zgłosić do potencjalnego opiekuna naukowego (promotora) również student. Po akceptacji temat zostaje wpisany przez promotora w systemie e-Dziekanat jako zarezerwowany dla danego studenta.
  2. Kierownicy katedr akceptują zgłoszone tematy prac dyplomowych w systemie e-Dziekanat.
  3. Zaakceptowane przez Kierowników katedr tematy prac zatwierdza merytorycznie w systemie e-Dziekanat Przewodniczący komisji programowej WA.
  4. Rejestr tematów prac dyplomowych z podziałem na kierunek, poziom i profil studiów zatwierdza ostatecznie Dziekan.
  5. Zaakceptowane tematy widoczne są w Banku Tematów w systemie e-Dziekanat i stanową bazę tematów do wyboru zgodnie z harmonogramem poniżej (tabela nr 1).
  6. Wybór tematu (i jednocześnie promotora) z Banku Tematów dokonuje student w systemie e-Dziekanat nie dłużej niż:

    • do 30 listopada w semestrze przeddyplomowym – w przypadku studiów S1 i N2,
    • do 30 kwietnia w semestrze przeddyplomowym – w przypadku studiów S2.

  7. Promotor nie może mieć pod opieką więcej niż 8 dyplomantów jednocześnie.

 Tabela nr 1.

Semestr zimowy - przeddyplomowy
01.10-15.10 

Dodawanie przez promotorów tematów prac dyplomowych S1 i N2 do Banku Tematów w systemie eDziekanat. Temat pracy dyplomowej może zostać przypisany do konkretnego studenta.

16.10-31.10

Akceptowanie tematów przez Kierowników Katedr i Komisję Programową WA w systemie eDziekanat.

01.11-30.11 Tematy nieprzypisane do studenta widoczne są w Banku Tematów w systemie eDziekanat – wybór tych tematów przez studentów w porozumieniu z opiekunem
Semestr letni - przeddyplomowy
01.03-15.03

Dodawanie przez promotorów tematów prac dyplomowych S2 do Banku Tematów w systemie eDziekanat. Temat pracy dyplomowej może zostać przypisany do konkretnego studenta.

16.03-31.03

Akceptowanie tematów przez Kierowników Katedr i Komisję Programową WA w systemie eDziekanat.

01.04-30.04Tematy nieprzypisane do studenta widoczne są w Banku Tematów w systemie eDziekanat – wybór tych tematów przez studentów w porozumieniu z opiekunem.
Recenzja pracy dyplomowej
  1. Pracę dyplomową recenzuje opiekun pracy oraz recenzent.
  2. Recenzenta wyznacza promotor pracy dyplomowej w systemie e-Dziekanat spośród nauczycieli akademickich posiadających co najmniej stopień naukowy doktora w dziedzinie architektura i urbanistyka, zatrudnionych na WA ZUT.
  3. Recenzja musi zawierać ocenę pracy dyplomowej, wystawioną zgodnie ze skalą ocen na ZUT.
  4. Recenzję pracy dyplomowej wraz z oceną umieszcza recenzent i opiekun w systemie e-Dziekanat najpóźniej na trzy dni przed obroną.

Zakres opracowania pracy dyplomowej

  1. Praca dyplomowa inżynierska stanowi opracowanie opisowe.
  2. Praca dyplomowa magisterska składa się z dwóch części: opracowania opisowego oraz części graficznej.
  3. Opracowanie opisowe pracy dyplomowej stanowi rozprawę inżynierską lub magisterską napisaną w języku polskim, zawierającą następujące części:

    • Stronę tytułową zawierającą: logo Uczelni i Wydziału, autora, kierunek, formę studiów i dalej: temat pracy w języku polskim i angielskim, opiekuna wraz z jego jednostką, datę wydania tematu i złożenia pracy wg zarządzenia nr 80 Rektora ZUT z dnia 13 czerwca 2022 r.
    • Abstrakt w języku polskim i jego tłumaczenie na język angielski (max 2 strony).
    • Spis treści wraz z numeracją stron.
    • Część tekstową zgodną z następującym zakresem:

      • wstęp, zawierający opis następujących zagadnień: przedmiot opracowania, cel opracowania, główny problem teoretyczny, podstawa i metody badań;
      • opis inspiracji i dotychczasowych doświadczeń w przedmiotowej tematyce;
      • uwarunkowania i analizy;
      • założenia ideowe i projektowe;
      • opis rozwiązań projektowych (dla prac architektonicznych uwzględniające również warunki bezpieczeństwa pożarowego, dostępność dla osób niepełnosprawnych, itp.);
      • wnioski zawierające odpowiedź na postawiony problem i stwierdzenie osiągnięcia założonego celu opracowania;
      • bibliografia;
      • spis ilustracji i załączników;
      • załączniki stanowiące wszystkie plansze projektu dyplomowego zmniejszone do formatu A-3 (miniatury).

    • Dodatkowe dokumenty, które należy wkleić za stronami tytułowymi:

      • oświadczenie dyplomanta o samodzielnym wykonaniu pracy dyplomowej;
      • oświadczenie o przekazaniu praw autorskich majątkowych na rzecz WA i zgodę na publikowanie całości lub części pracy dyplomowej bez ograniczeń.

    • Objętość części tekstowej opracowania winna wynosić co najmniej 20 stron tekstu w formacie A4, druk dwustronny (nie licząc rysunków w tekście). Strony opisu należy ponumerować. Redakcja tekstu powinna być dokonana w uzgodnieniu z opiekunem pracy dyplomowej.

  4. Część graficzna.

    • Przyjmuje się zakres opracowania części graficznej pracy dyplomowej obejmujący 7÷10 plansz 100 x 70 cm.
    • Dodatkowo należy opracować jedną planszę „syntetyczną” przedstawiającą ideę projektu w postaci odręcznego rysunku perspektywicznego, zmniejszonych do dowolnej skali wybranych rysunków, szkiców lub grafik dotyczących wykonanego opracowania.
    • Prace dyplomowe z zakresu architektury i konserwacji zabytków winny zawierać prezentację rozwiązań techniczno-budowlanych w podstawowej skali 1:100 oraz projekt zagospodarowania terenu w skali 1:500. W uzgodnieniu z opiekunem pracy dopuszcza się opracowanie projektu w innych skalach, odpowiednich dla podjętego tematu pracy.
    • Obowiązkowym zakresem dla prac z zakresu architektury i konserwacji zabytków jest przedstawienie na oddzielnej planszy, opisanego przekroju pionowego przez projektowany obiekt, obejmującego zewnętrzną ścianę obiektu od fundamentów do zwieńczenia, wykonanego w charakterystycznym miejscu projektowanej budowli w skali 1:20, lub innej dostosowanej do skali przedstawienia.
    • W pracach dyplomowych z zakresu urbanistyki wyżej wymienionym rozwiązaniom odpowiadają detale urbanistyczne przedstawione w odpowiednich skalach.
    • W pracach dyplomowych tak z zakresu architektury jak i urbanistyki, obowiązkowym jest przedstawienie projektu w postaci modelu przestrzennego (fizycznego lub wirtualnego).
    • Sposób opracowania graficznego projektu w technice trwałej, winien umożliwiać jednoznaczne odczytanie koncepcji. Podstawowe rysunki architektoniczno-budowlane należy wykonać czarną kreską na jasnym tle.

Złożenie pracy dyplomowej

  1.  Student po uzgodnieniu ostatecznej wersji pracy dyplomowej umieszcza ją w systemie e-Dziekanat (plik z częścią opisową max. 15MB, praca z załącznikami łącznie max 60MB). Ostateczną wersję pracy dyplomowej student zobowiązany jest umieścić w systemie e-Dziekanat nie później niż:

    • do 15 stycznia, na studiach S2;
    • do 15 czerwca, na studiach S1 i N2.

  2. Promotor w terminie 5 dni od daty umieszczenia przez studenta pracy dyplomowej w systemie e-Dziekanat sprawdza pracę i oznacza ją jako zatwierdzoną, nadając status „Zaakceptowana” lub „Do poprawy”.
  3. W terminie 3 dni od daty zaakceptowania pracy przez opiekuna w systemie, dyplomant zobowiązany jest ją pobrać z systemu, wydrukować i dostarczyć w formie papierowej (1 egzemplarz) do dziekanatu. Praca w wersji papierowej musi być tożsama z wersją wgraną do systemu. Na wniosek opiekuna lub recenzenta dyplomant składa u wnioskujących dodatkowe egzemplarze pracy.
  4. Pracę dyplomową następnie recenzuje opiekun pracy i recenzent. Recenzja musi zawierać ocenę pracy dyplomowej. Recenzja i ocena muszą zostać umieszczone w systemie e-Dziekanat co najmniej na 3 dni przed ustalonym terminem egzaminu dyplomowego.
  5. Opiekun pobiera plik pracy z systemu e-Dziekanat i sprawdza w systemie antyplagiatowym JSA. Datą złożenia pracy dyplomowej jest data wygenerowania przez opiekuna raportu ogólnego z JSA z wyniku badania pracy.
  6. Pracę dyplomową uznaje się za niezłożoną w terminie, w przypadku gdy:

    1. praca nie została umieszczona w e-Dziekanacie w terminie określonym w ust. 1;
    2. umieszczona w e-Dziekanacie praca nie uzyskała statusu „Zaakceptowana” w terminie określonym w ust. 2;
    3. student nie dostarczył do dziekanatu w terminie określonym w ust. 3 pracy w formie papierowej.

  7. Do oprawionej pracy dyplomowej student dołącza płytę CD lub DVD. Dodatkowy egzemplarz płyty student składa w dziekanacie.Płyty powinny być opisane: tytuł pracy, autor, opiekun, nazwa uczelni i wydziału oraz rok złożenia pracy dyplomowej.Płyty powinny zawierać zapis cyfrowy wszystkich plansz części graficznej opracowania dyplomowego w rozmiarze oryginalnym, w rozdzielczości minimum 300 dpi, w formacie jpg, doc, tif lub bmp.
  8. Plansze i opisy z płytą CD/DVD są archiwizowane w jednostce dydaktycznej, w której wykonywano pracę dyplomową.
Egzamin dyplomowy

  1. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego jest:

    • uzyskanie zaliczenia wszystkich zajęć i praktyk zawodowych objętych programem studiów;
    • uzyskanie dwóch pozytywnych ocen w recenzjach pracy dyplomowej;
    • złożenie pracy w formie papierowej w dziekanacie wraz z raportem z badania antyplagiatowego;
    • wniesienie niezbędnych opłat.

  2. Egzamin dyplomowy powinien odbyć się w terminie:

    • do 20 lutego na studiach S2;
    • do 15 lipca na studiach S1 i N2
      jednak nie później niż w terminie 2 miesięcy od daty dopuszczenia do egzaminu dyplomowego.

  3. Egzamin dyplomowy składa się z dwóch części:

    • egzamin teoretyczny,
    • obrona pracy dyplomowej.

  4. Egzamin dyplomowy (obie części) odbywa się przed komisją dyplomową powołaną przez Dziekana. Komisja składa się z przewodniczącego komisji dyplomowej, opiekuna pracy, recenzenta i sekretarza.
  5. Egzamin teoretyczny obejmuje egzamin ustny sprawdzający wiedzę i umiejętności zdobyte w całym okresie studiów.
  6. Obrona pracy dyplomowej obejmuje:

    • prezentację pracy dyplomowej przez dyplomanta,
    • odpowiedzi na pytania komisji egzaminacyjnej związane bezpośrednio z tematyką pracy dyplomowej.

  7. Na pisemny wniosek dyplomanta egzamin dyplomowy może mieć charakter otwarty, z udziałem innych osób niż członkowie komisji egzaminacyjnej.
  8. Sposób obliczenia oceny z egzaminu dyplomowego oraz ostatecznego wyniku studiów określa Regulamin studiów ZUT.

Ustalenia dodatkowe
  1. Przyznawanie nagród za prace dyplomowe regulują regulaminy konkursów.
  2. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym regulaminie obowiązują ustalenia Regulaminu studiów na ZUT w Szczecinie i zarządzenie JM Rektora nr 80 z dn. 13 czerwca 2022 r.