OPIS KIERUNKU
Absolwent kierunku architektura otrzymuje interdyscyplinarną wiedzę otwierającą wiele możliwości na rynku pracy, a w szczególności pozwalającą podjąć pracę zawodową w zakresie architektury, urbanistyki i sztuki oraz czynnie uczestniczyć w procesie inwestycyjnym w budownictwie. Program studiów na kierunku architektura obejmuje przedmioty projektowe, inżynieryjne oraz artystyczne.
Absolwent pierwszego stopnia studiów na kierunku architektura uzyskuje tytuł zawodowy inżynier architekt. Dzięki temu może on podjąć studia drugiego stopnia oraz podjąć pracę w jednostkach projektowych na stanowisku asystenta projektanta. Absolwent studiów drugiego stopnia uzyskuje tytuł magister inżynier architekt. Tytuł ten umożliwia uzyskanie uprawnień budowlanych do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej, a w dalszej kolejności pełnienie samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie (samodzielny projektant architektury, rzeczoznawca budowlany).
Absolwent studiów drugiego stopnia może również kontynuować naukę w Szkole Doktorskiej.
CO WYRÓŻNIA TEN KIERUNEK?
- Znaczny udział praktycznych zajęć projektowych, ale również z zakresu sztuki (ćwiczenia i laboratoria projektowe),
- zajęcia dydaktyczne są prowadzone przez samodzielnych projektantów architektury i urbanistyki z wieloletnim doświadczeniem oraz przez przedstawicieli pozostałych branż (instalacje, konstrukcje budowlane i inne),
- dbanie o rozwój kompetencji, umiejętności i wiedzy młodzieży przez aktywne włączanie jej w działania zespołów konkursowych, w prace badawczo-naukowe prowadzone przez pracowników Wydziału Architektury oraz w działalność studenckich kół naukowych,
- dążenie do nabycia przez studentów umiejętności praktycznych przez uczestnictwo w praktykach zawodowych,
- zachęcanie do aktywnego i kreatywnego uczestnictwa w przedsięwzięciach organizowanych przez podmioty zewnętrzne (seminaria, warsztaty i inne).
TWOJA KARIERA ZAWODOWA
Wiedza nabyta w trakcie studiów na kierunku architektura umożliwia absolwentom podjęcie:
- własnej działalności zawodowej we współpracy z projektantami posiadającymi uprawnienia budowlane,
- zatrudnienia w biurach projektów oraz w jednostkach planowania w organach samorządu terytorialnego,
- zatrudnienia w przedsiębiorstwach budowlanych (deweloperskich),
- pracy w szkolnictwie średnim i wyższym.
W ramach kierunku architektura podjęliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP), z Zachodniopomorską Okręgową Izbą Architektów oraz z przedstawicielami biur projektowych, przedsiębiorstw budowlanych i jednostkami samorządu terytorialnego.